Czy kierowcy należy się ryczałt za nocleg? 2023

Czy kierowcy należy się ryczałt za nocleg?

Na wynagrodzenie większości zawodowych kierowców składa się nie tylko pensja zasadnicza, ale i świadczenia dodatkowe. Są to diety i ryczałty z tytułu podróży służbowej. Jednak zasady ich przyznawania budzą spore kontrowersje, zwłaszcza w przypadku ryczałtu za nocleg w kabinie samochodu.

Czy kierowcy należy się ryczałt za nocleg?
Kierowcy, tak samo jak pracownicy innych grup zawodowych, mają prawo do świadczeń z tytułu podróży służbowej zgodnie z art. 775 Kodeksu pracy. Jednak ich praca odbywa się w warunkach ciągłej podróży służbowej. Dlatego kierowcy przysługują świadczenia określone w aktach wewnątrzzakładowych, odpowiednich rozporządzeniach czy umowie o pracę.

Bezpłatny nocleg bez ryczałtu
Pracownikowi będącemu w podróży służbowej, a więc i kierowcy przysługuje ryczałt za nocleg. Podstawą jego przyznania jest niezapewnienie bezpłatnego noclegu przez pracodawcę. Ponadto ryczałt wypłacany jest w sytuacji, gdy pracownik nie przedłoży rachunku za nocleg. Co jednak z kierowcami, którzy często śpią w kabinach samochodów? Czy można taki nocleg zaliczyć do bezpłatnego noclegu zapewnianego przez pracodawcę?

Nocleg w kabinie
Sądy nieraz analizowały co należy rozumieć poprzez sformułowanie „zapewnienie pracownikowi bezpłatnego noclegu”. Sąd Najwyższy przez długi czas prezentował jednolite stanowisko w tej sprawie. Wskazywał, że zapewnienie noclegu obejmuje nie tylko możliwość snu, ale i inne czynności związane z noclegiem. Przychylił się więc do opinii, że nocleg w kabinie nie jest zapewnieniem kierowcy bezpłatnego noclegu. Jednak w roku 2013 SN z tego orzeczenia wyłamał się. Przyjął, że ustawodawca europejski nie postrzega spania kierowcy w kabinie jako sytuacji zagrażającej życiu jeśli kierowca sam taką decyzję podjął, a kabina wyposażona jest w miejsce do spania. sprawa ryczałtu za nocleg w kabinie nie jest więc jednoznacznie rozstrzygnięta. Główny Inspektorat Pracy opowiedział się za brakiem prawa do ryczałtu za nocleg w kabinie samochodowej, jeśli kierowca się na takie warunki zgodził, a kabina jest na to przygotowana.

6 komentarzy

  1. Autor tekstu porusza bardzo ważny temat. Czasami podróżując trafia się miejsca gdzie jakość jest średnia i brakuje np. podstawowych kosmetyków. Niemniej jest to już coraz rzadziej spotykana sytuacja. Warto się zastanowić i zapytać hotel jakie kosmetyki są obecne i jakie należy wziąć dodatkowo ze sobią.

  2. Kosmetyki kosmetykami, ale ważniejsze są warunki sanitarne. Jeśli kierowca ma dostęp do łazienki na parkingu i wysypia się w kabinie samochodowej to jego decyzja. W wielu państwach europejskich warunki na parkingach są duże lepsze niż u nas. Wg mnie zwrot środków należy się za każdy nocleg – jest to czas pracy kierowcy.

  3. Jeśli kierowca otrzyma ekwiwalent pieniężny za nocleg i zapłatę zgodną ze standardami – zadba nie tylko o siebie, ale też o auto, którym przewozi towar. Warto zgłębić tajniki odnośnie środków przeznaczonych do sprzątania samochodów.

  4. Jeśli kierowca planuje zmianę swojego prywatnego auta, warto aby przygotował się do tego wydarzenia. Kilka wskazówek, które są dla jednych oczywiste – dla innych mogą być niezwykle pomocne

  5. Utrzymanie płynności finansowej to dla wielu przedsiębiorców nielada wyzwanie, stąd warto zaczerpnąć wiedzy na temat pozyskania dodatkowych środków. Czytałem ostatnio odnośnie faktoringu – dobre rozwiązanie dla wielu firm.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code