Ekonomiczna sytuacja przemysłu drzewnego w Polsce. Wyzywania na 2020

Ekonomiczna sytuacja przemysłu drzewnego w Polsce. Wyzywania na 2020

Przemysł drzewny jest bardzo istotną, choć często lekceważoną gałęzią polskiej gospodarki. O jego fundamentalnej roli może świadczyć wiele faktów: przede wszystkim w tej branży zatrudnienie znajduje obecnie około 330 tysięcy osób, co stanowi 2,5% wszystkich pracujących w kraju. Do tego można doliczyć jeszcze 25 tys osób zatrudnionych w Lasach Państwowych i 50 tys. w innych firmach, przy pracach związanych z hodowlą drzew. Branża drzewna odpowiada za wytworzenie około 2,3% PKB. Jednocześnie bardzo poważną rolę w polskiej gospodarce odgrywa przemysł meblarski – meble polskiej produkcji są cenione w Polsce i na całym świecie.

Ekonomiczna sytuacja przemysłu drzewnego w Polsce – krótki zarys

Ekonomiczna sytuacja przemysłu drzewnego w Polsce - krótki zarys
Ekonomiczna sytuacja przemysłu drzewnego w Polsce – krótki zarys

Choć wiele osób docenia jakość polskich mebli i innych wyrobów drewnianych, mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, jak silna jest pozycja polskich producentów w UE i jak istotną rolę przemysł drzewny odgrywa w Polsce. Branża ta generuje rocznie zyski w wysokości około 30 mld złotych. Na znaczną część tego wyniku składa się przemysł meblarski. Dużym uznaniem cieszą się meble wykonywane z płyt z drewna, przede wszystkim wiórowych i pilśniowych.

Sektory przemysłu drzewnego w Polsce

Przemysł drzewny w Polsce to jednak o wiele więcej sektorów. Oprócz meblarstwa bardzo rozbudowaną gałęzią jest produkcja papieru i celulozy. Polskie tartaki dostarczają również drewna do produkcji różnego rodzaju podług drewnianych, płyt, tarcicy, palet, a także elementów małej architektury ogrodowej  czy konstrukcje do budowy domów drewnianych.

Polscy przedsiębiorcy z branży drzewnej coraz bardziej cenieni w Europie

Polskie przedsiębiorstwa działające w branży drzewnej z powodzeniem łączą rodzinne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie z nowoczesnymi metodami produkcji. To owocuje najlepszą jakością i dużym zainteresowaniem ze strony klientów z Europy, a także, coraz bardziej, z innych regionów świata. Obecnie Polska jest na pierwszym miejscu w UE pod względem produkcji drewnianych podłóg, płyt wiórowych i pilśniowych, a także elementów małej architektury drewnianej. Zajmujemy także czwarte miejsce jeśli chodzi o meblarstwo i ósme w przypadku tarcicy. To oznacza, że przed polskimi producentami z branży drzewnej szykują się bardzo interesujące możliwości eksportowe.

Problemy i wyzwania stojące przed przedsiębiorcami z branży drzewnej

Problemy i wyzwania stojące przed przedsiębiorcami z branży drzewnej
Problemy i wyzwania stojące przed przedsiębiorcami z branży drzewnej

Największą niedogodnością związaną z prowadzeniem działalności w branży drzewnej jest sezonowość. To problem, który dotyka nawet dobrze prosperujące, największe tartaki w Polsce. Co gorsza, zwykle kupując surowiec (drewno) trzeba zapłacić za nie od razu w gotówce, tymczasem odbiorcy wyrobów najczęściej negocjują dla siebie bardzo długie terminy płatności na fakturach, sięgające nawet trzech miesięcy. To sprawia, że wiele firm, które mimo wysokiej sprzedaży ma problemy z utrzymaniem płynności. 

Faktoring w branży drzewnej

Faktoring w branży drzewnej
Faktoring w branży drzewnej

Z tego powodu idealnym rozwiązaniem może być faktoring dla branży drzewnej (m.in. tartaków) w Bibby Financial Services.  Faktoring umożliwia finansowanie działalności bez zaciągania kredytu, co może być szczególnie korzystne w sytuacji, gdy firma planuje ekspansję na zagraniczne rynki.  W takim przypadku faktor kupuje nieprzeterminowane wierzytelności od tartaku czy innego przedsiębiorstwa z branży drzewnej. Dzięki zapłacie faktor (firma z branży drzewnej) może terminowo uregulować wszystkie swoje zobowiązania, w tym związane z zakupem surowca. Całą kwotę otrzymuje w momencie, gdy odbiorca końcowy zapłaci za produkt.

Faktoring wspierający eksport galanterii drzewnej

Dla przedsiębiorców z branży drzewnej bardzo ciekawym rozwiązaniem może być również faktoring eksportowy. W tym przypadku producenci mebli czy galanterii drzewnej, którzy wchodzą na zagraniczne rynki, mogą nie tylko uzyskać niezbędne finansowanie, ale i skorzystać z szeregu dodatkowych usług. Należy do nich przede wszystkim wywiad gospodarczy za granicą i weryfikacja potencjalnych kontrahentów, a nawet w niektórych sytuacjach przejęcie odpowiedzialności za ich niewypłacalność. Rozwiązania takie jak faktoring pozwalają dynamicznie rozwijać się polskim małym i średnim przedsiębiorcom mimo problemów branży.

9 komentarzy

  1. Oprócz dużych podmiotów przemysłowych małe firmy i rzemiosło mogą przetrwać nie tylko na rynkach niszowych, ale także w niektórych obszarach stolarki, stolarki i produkcji szafek, a nawet odgrywają kluczową rolę w sektorze produkcji drewna. Nowoczesne technologie i koncepcje obróbki umożliwiają małym firmom elastyczność i konkurencję kosztową w ich produkcji. Koncepcja struktur klastrów drzewnych wspiera małe firmy w tworzeniu sieci produkcji i usług dla klientów i dużych gałęzi przemysłu, aby stać się ważną częścią całego łańcucha obróbki drewna.

  2. Faktoring przedstawiono jako skuteczny instrument finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw przemysłu drzewnego w obecnych warunkach kryzysu gospodarczego. Opracowano cechy tego źródła finansowania, przedstawiając poniesione koszty, zalety i wady faktoringu. Jako alternatywa dla pożyczek bankowych, faktoring nie tylko ułatwia płynne finansowanie przedsiębiorstwa, ale także ogranicza koszty własne, a także ryzyko związane ze współpracą gospodarczą.

  3. Umieszczamy rośliny w naszych salonach i sypialniach, nawet w kuchni, więc jeśli się nad tym zastanowić, nie ma powodu, aby nie uwzględniać również łazienki na tej liście. W rzeczywistości istnieje wiele roślin, które dobrze sobie radzą w łazience niż w innych częściach domu, ponieważ potrzebują wilgoci.Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest umieszczenie tych roślin. Fajną opcją jest blat. Jest idealny dla małych roślin. Możesz również umieścić je przy wannie, na parapecie, w rogu, na półce lub powiesić na ścianie. Istnieje wiele opcji, więc teraz wszystko, co musisz zrobić, to wybrać rośliny, które chcesz uwzględnić w wystroju łazienki.

  4. Największą korzyścią z prowadzenia działalności sezonowej jest to, że nie musisz pracować przez cały rok. Możesz wziąć kilka tygodni lub miesięcy przerwy bez obciążenia ciągłą presją prowadzenia firmy. Zawsze możesz wykorzystać ten czas, aby zaplanować pracowity sezon. Ale oznacza to również więcej czasu na spędzenie z najbliższymi, podróżowanie lub realizację innych zainteresowań. Lecz jak utrzymać płynność finansową w takiej sytuacji. Odpowiednia oferta ze strony faktora może pomóc w tym przypadku.

  5. Małe łazienki mogą wydawać się trudnym zadaniem projektowym; jednak te przestrzenie mogą stanowić sprytne wyzwanie projektowe, które można dodać do swojego talerza. Stworzenie funkcjonalnej i przyjaznej do przechowywania łazienki może być tym, czego potrzebuje Twój dom. Każdy element wystroju małej łazienki powinien mieć swój cel i być funkcjonalny w taki czy inny sposób, aby stworzyć zajmujące niewiele miejsca sanktuarium.

  6. Od czego w zasadzie tak w ogóle to pochodzi ta nazwa? Zasadniczo nazwa miasta wywodzi się od popularnego dość imienia Pietrek albo Piotr. Trybunalski zaś związany jest z tym, że w mieście tym działał niegdyś Trybunał Koronny.

  7. Niektóre ryzyka są bardzo trudne do opanowania, nawet ubezpieczenie może nie zadziałać (tak jest w przypadku wybuchu wojny w kraju, do którego firma prowadzi eksport). Jednak zdecydowana większość ryzyk występujących w gospodarce jest możliwa do przewidzenia i podlega odpowiedniemu zarządzaniu.

  8. Skuteczne finansowanie pozabankowe, które może wykorzystać każda firma. http://businesspl.com/index.php/finanse/18868-skuteczne-finansowanie-pozabankowe-ktore-moze-wykorzystac-kazda-firma Wiele firm, zwłaszcza z sektora MŚP, boryka się z licznymi przeszkodami w prowadzeniu biznesu. Zatory płatnicze, niezrozumiałe i często zmieniające się przepisy prawne oraz brak środków na inwestycje utrudniają rozwój firmy na często konkurencyjnym rynku. Czy warto zatem korzystać z finansowania zewnętrznego? Jeśli tak, to jakie rozwiązanie jest najskuteczniejsze?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code