faktoring przedsiębiorstwa

Finansowanie działalności gospodarczej – kredyt czy faktoring?

Faktoring przedsiębiorstwa cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Jest on ciekawą alternatywą dla stanowiących długotrwałe zobowiązania kredytów bankowych. W tym artykule przeanalizujemy które z tych rozwiązań jest korzystniejsze dla małych i średnich firm.

Faktoring dla przedsiębiorstwa – czym właściwie jest?

Dla każdej firmy płynność finansowa jest kwestią determinującą jej rozwój lub upadek. Szczególnie odczuwalne jest to w sektorze MŚP – małych i średnich przedsiębiorstw. Stały dopływ gotówki ma swoje przełożenie na wielkość kapitału obrotowego, a co za tym idzie na podejmowane przez właściciela inicjatywy i nowe projekty.

Narzędziem, które pozytywnie wpływa na powyższe komponenty jest właśnie faktoring. Ujmując to w najprostsze słowa, polega on na zamienianiu faktur na gotówkę. Nie musimy czekać więc 30, 60 lub 90 dni w przeciągu których nasz klient przeleje nam należność. Zamiast tego uzyskujemy ją od firmy finansującej, z którą podpisaliśmy stosowną umowę.

Jak w praktyce wygląda faktoring przedsiębiorstwa

W poniższych punktach przedstawiamy standardowy proces faktoringu.

  • Po zakupie oferowanego przez nas produktu lub skorzystaniu z naszej usługi wysyłamy klientowi fakturę z długim terminem płatności.
  • Jej skan kierujemy natomiast do firmy zajmującej się faktoringiem.
  • Wspomniana przelewa na nasze konto wskazaną na fakturze kwotę. Czas oczekiwania na pieniądze jest krótki i oscyluje zazwyczaj wokół jednej doby.
  • Na koniec, wraz z upływem okresu, na który wystawiliśmy fakturę naszemu klientowi – spłaca on swoje zobowiązanie nam lub firmie finansującej. Ta ostatnia kwestia zależy od rodzaju faktoringu, na który się zdecydujemy.

Faktoring, a kredyt

Dla przeciwwagi przedstawmy zatem czym jest kredyt. Jego zawarcie sprowadza się do uzyskania niezbędnego kapitału z banku. W przeciwieństwie do faktoringu jest on więc zobowiązaniem finansowym, które bierze na siebie przedsiębiorca.

Kredyt to rozwiązanie mniej elastyczne i trudniej dostępne, szczególnie w przypadku sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tyczy się to również nowych na rynku firm, które nie mają jeszcze zdolności kredytowej. Faktoring jest łatwiej osiągalny. Firmy finansujące nie sprawdzają naszych zdolności kredytowych. Rozwiązanie to jest także wygodniejsze, gdyż nie musimy określać na co przeznaczymy gotówkę. Tymczasem jest to niezbędne w przypadku doboru odpowiedniego rodzaju kredytu.

Podsumowanie

Jak więc widzimy faktoring przedsiębiorstwa jest rozwiązaniem wygodnym, elastycznym i łatwo dostępnym. Szczególne znaczenie mieć to będzie dla małych działalności gospodarczych. Wiele firm finansujących swoją ofertę kieruje właśnie do nich. Dobrym przykładem jest faktoring MŚP oferowany przez Bibby Financial Services.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code