Od czego zależy ilość gwiazek, jakie posiada hotel? Sprawdź! 2023

Od czego zależy ilość gwiazek, jakie posiada hotel? Sprawdź!

Pewnie nieraz widząc hotele szczycące się posiadaną liczbą gwiazdek, zastanawiałeś się jak, ocenia się hotele i od czego zależy to, do jakiej kategorii zostają one zaszeregowane. Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie!

Jak ocenia się hotele, czyli kryterium przyznawania gwiazdek

W Polsce obowiązuje 5-stopniowa skala oceny hoteli określona szczegółową ustawą. Za nadawanie gwiazdek odpowiada marszałek województwa, na terenie którego znajduje się dany hotel. Występując o przyznanie gwiazdek, hotel poddany zostaje szczegółowej ocenie, podczas której sprawdza się wiele rzeczy — począwszy od wielkości łóżka, a kończąc na dostępie do sejfu. Ale od początku…

Kontrola spełniania przez hotele odpowiednich standardów powierzana jest w Polsce wybranej przez Marszałka Województwa komisji, która składa się ze specjalistów z dziedziny hotelarstwa, a także przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ocena rozpoczyna się od sprawdzenia, czy hotel akceptuje płatność kartą kredytową, czy goście hotelowi będą mieli dostęp do ciepłej wody, telefonu, miejsca parkingowego oraz ręczników — są to podstawowe kryteria, które musi spełniać każdy hotel, również ten jednogwiazdkowy.

Następnie ocenia się wielość pokoi (hotel 1-gwiazdkowy: pow. pokoju od 8m2, hotel 5-gwiazdkowy: pow. pokoju od 14m2), dostęp do internetu, radia, telewizji, zestawów do czyszczenia odzieży i obuwia, klimatyzacji, codziennej prasy czy suszarki do włosów. Oczywiście im większa liczba udogodnień dla gości, tym większa ilość gwizdek.

Przyznane hotelowi gwiazdki nie obowiązują jednak „dożywotnio”, powołana przez marszałka komisja co pewien czas odwiedza hotel i sprawdza, czy klienci nie są oszukiwani, co ma pomóc zachować odpowiedni standard i dbać o interesy klientów.

Brak jednolitego systemu

Kiedy mowa jest o standardzie hoteli, warto sobie zdawać sprawę z tego, że pojęcie gwiazdek nie jest ujednolicone na całym świecie, w związku z czym hotel 1-gwiazdkowy w Polsce może się równać hotelowi 3-gwiazdkowemu w Tunezji, co często bywa przyczyną rozczarowań. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego hotelu za granicą warto więc dobrze zapoznać się z jego ofertą i nie kierować się ilością gwiazdek.

7 komentarzy

  1. Dla mnie to nowość – myślałam, że są ściśle określone kryteria przyznawania gwiazdek w hotelach. Zgodzę się, że w każdym kraju te kryteria są zupełnie odmienne. Najlepszym przykładem są Włosi – tam trzy gwiazdki nie są równe trzem gwiazdkom. Dla mnie najważniejsze są warunki w łazience i serwowane jedzenie.

  2. Dzięki firmie faktoringowej moja firma lepiej prosperuje. W tym roku mogę zabrać rodzinę na wakacje. Wybrałem hotel czterogwiazdkowy w Turcji. Ciekawy jestem różnicy pomiędzy cztery a pięć gwiazdek w tym kraju. Podróż już niedługo – przekonamy się na jakie standardy trafimy;)

  3. Ceramiczne akcesoria sanitarne to prawdziwy strzał w dziesiątkę do nowoczesnych wnętrz. Nie trzeba obawiać się, że takie wzornictwo wyjdzie z trendów. Z pewnością usatysfakcjonuje to tych, którzy cenią sobie nie tylko funkcjonalność, ale również niebanalny styl. Zestawy do WC wykonane z tego materiału to ponadczasowa elegancja, która sprawdzi się w niemal każdym mieszkaniu.

  4. Kraków, nasza dawna stolica. Uwielbiana przez turystów i często wybierana jako kierunek podróżniczy. Być może zdarza nam się tam wpaść tylko na weekend, ponieważ Kraków ma w sobie pewien magnetyzm. Jednak być może już znasz główne miejsca takie jak Wawel, Rynek Główny czy Sukiennice, teraz czujesz potrzebę zobaczenia czegoś nowego. W takim razie jakie są nietypowe miejsca w Krakowie, co warto zobaczyć i gdzie warto się wybrać?

  5. Wybierając się na odpoczynek bądź w delegację zastanawiasz się, gdzie znaleźć hotel? Zobaczmy jakie najlepsze oferty przygotowane są dla nas na stronie internetowej http://www.bestwestern.pl, pomogą nam one wybrać miejsce odpowiednie dla siebie, dzięki któremu możliwy będzie prawdziwy relaks i zapomnienie o troskach życiowych. Zobaczmy też jakie ciekawe promocje na nas czekają..

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code