Ozdabianie marokańskimi płytkami

Ozdabianie marokańskimi płytkami

Pochodzące z X wieku, marokańskie płytki są prawdziwie historycznymi dziełami sztuki, które pochodzą ze starego miasta Fez, Maroka i części Hiszpanii. Płytki dokonały znaczącego powrotu na przestrzeni lat, i zahipnotyzowały właścicieli domów i firm po raz kolejny z ich skomplikowanych wzorów geometrycznych i żywych kolorów. Granada Tile podróżowała po całym świecie do Maroka, aby znaleźć inspirację dla naszych własnych projektów marokańskich płytek cementowych. Przyjrzyj się naszemu inwentarzowi pięknych marokańskich płytek cementowych, zainspirowanych historycznymi instalacjami, aby wyobrazić sobie, jak możesz wnieść do swojego domu tę odwieczną płytkę, niegdyś pożądaną przez królów.

Sygnatura płytek w marokańskim stylu

Tradycyjne marokańskie płytki są wytwarzane z regionalnych glin i pigmentów glazury przy użyciu uhonorowanych czasowo technik ręcznego wytwarzania. Na charakterystyczny marokański wygląd składają się skomplikowane geometryczne wzory i żywe, biżuteryjne kolory. Marokańskie płytki zawierają również wiele różnych kombinacji wzorów, w tym kwadraty, trójkąty, diamenty, gwiazdy, wielokąty i krzyże, które łączą się ze sobą w matematyczny sposób. Zgodnie z tradycją islamską, zasady projektowania nie pozwalały na przedstawianie żywych rzeczy, a więc geometryczne wzory rosły w popularności, aby dodać koloru i upiększenia do architektury.

Sygnatura płytek w marokańskim stylu
Sygnatura płytek w marokańskim stylu

We wczesnych czasach kolory płytek były ograniczone, głównie do bieli i brązu. Obecnie płytki w stylu marokańskim są dostępne w szerokiej gamie kolorów, z brązem, bielą, zielenią, szafranem, błękitem i czernią będącymi odcieniami charakterystycznymi. Kolory te reprezentują cztery żywioły – ogień, wodę, powietrze i ziemię. W połączeniu tworzą one uderzające kombinacje.

Tradycyjne geometryczne wzory płytek marokańskich są najbardziej znane z tego, że mogą być prawie hipnotyzujące i dają efekt kalejdoskopu. Na przestrzeni wieków stanowiły inspirujące tło dla medytacji i ceremonii religijnych.

Tradycja marokańskiego Zellige’a

Tradycja marokańskiego Zellige'a
Tradycja marokańskiego Zellige’a

Zellige, również pisane zellij i zelige, to mauretańska forma sztuki, która jest mocno obecna w marokańskiej architekturze. Jego elementy projektowe oparte są na geometrycznych płytkach, które osadzone są w gipsowym podłożu i tworzą skomplikowane wzory. Znany jako „książę płytek”, zellige można oglądać wewnątrz starożytnych grobowców, pałaców i świątyń w całym Maroku. Już dawno zostały uznane za symbol wyrafinowania, bogactwa i władzy dla królewskich i religijnych instytucji.

Oprócz wielobarwnych wzorów geometrycznych, wzory płytek zellige obejmują również gładkie obramowania płytek z matematycznie umieszczonymi mozaikami wewnętrznymi, wzorzystymi kafelkami granicznymi i narożnymi, tworzącymi unikalny punkt centralny i dwutonowe wzory geometryczne.

Prawdziwe płytki zellige są nadal wytwarzane przy użyciu tego samego wielowiekowego procesu, w którym uczestniczyli wykwalifikowani rzemieślnicy znani jako Maallems. W procesie produkcji zellige wykorzystuje się wysokiej jakości glinę, wodę, barwniki, młotki i silne ręce do manipulacji i formowania płytek. Zanim zostaną upieczone w specjalnym piecu, są ustawiane na słońcu do suszenia. Szablony są używane nie tylko do określania kształtu i wzoru, ale także do cięcia.

Ceramika
Ceramika

Dlaczego warto wybrać płytkę cementową zamiast ceramicznej?

Tradycyjna marokańska płytka jest wykonana z gliny i glazury i wypalana w piecu. Chociaż ta metoda jest uhonorowana czasem, nie produkuje najtwardszych płytek. Płytka z cementu mozaikowego inspirowana Marokiem jest natomiast wykonywana z połączenia cementu, piasku, sproszkowanego marmuru i pigmentów, aby stworzyć wzór, który jest wbudowany w samą płytkę. W porównaniu z płytką ceramiczną są one znacznie mniej podatne na odpryskiwanie, bejcowanie lub blaknięcie. Płytka cementowa pomoże zachować piękno stylu marokańskiego i przetrwać próbę czasu w Twoim domu lub firmie.

Inną wspaniałą zaletą płytki cementowej jest to, że jest ona całkowicie konfigurowalna. Po znalezieniu ulubionego wzoru lub deseniu, lub jego kombinacji, można ją wykonać własną. Wybierz lub nawet stworzyć nieoczekiwany kolor i wymyślić swój własny niestandardowy wzór, który jest inspirowany pięknem tradycyjnej marokańskiej płytki mozaikowej.

Sposoby dekoracji z marokańską płytką mozaikową inspirowaną marokańską

Użyj płytki mozaikowej w stylu marokańskim, aby dodać kolor i wzór do swojego domu. Jednym z wielu sposobów na zintegrowanie płytki jest stworzenie jedynego w swoim rodzaju punktu ogniskowego. Można dodać żywy pop kolorów do kuchni na backsplash lub podłogi. Alternatywnie, możesz użyć ich w zupełnie nieoczekiwany sposób, na przykład na powierzchni kuchennej wyspy lub półwyspu. Marokańska płytka mozaikowa z cementu wygląda świetnie na każdej podłodze lub ścianie w domu lub firmie. Stwórz na ścianie, w jadalni lub kominku, zapierający dech w piersiach geometryczny wzór. Pokryj łazienkę i prysznic kafelkami z cementu mozaikowego inspirowanymi Marokiem, aby stworzyć wodoodporną przestrzeń, która z pewnością będzie zachwycać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code