Zmiany dla przedsiębiorców w roku 2020

Zmiany dla przedsiębiorców w roku 2020. Co zmienić w firmie, aby być przygotowanym na 2020?

Rząd zapowiada, że zmiany dla przedsiębiorców 2020 mają być bardzo znaczące i znacznie ułatwić prowadzenie małej firmy w Polsce. Specjalny program rządowy, zapowiedziany już na etapie przedwyborczym, ma być ogromnym udogodnieniem dla mikroprzedsiębiorców, którzy do tej pory musieli borykać się z koniecznością płacenia bardzo wysokich składek, a to znacznie obciążało ich budżet i nie zawsze pozwalało na osiągnięcie zadowalających zysków.

Zmiany w ZUS 2020

Zmiany w ZUS 2020
Zmiany w ZUS 2020

Jeśli chodzi o zmiany w ZUS, rok 2020 ma być bardzo znaczący. W życie wchodzi bowiem program, Który ma przypominać znane wszystkim 500 plus – tyle, że w formie dla przedsiębiorców. Założenia tego programu są takie, że przedsiębiorcy, którzy nie osiągnęli w roku kalendarzowym przychodów przekraczających 10000 zł, otrzymują specjalną zus-owską ulgę do 500 złotych. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy do tej pory płacili co najmniej 1300 zł miesięcznie, mogą zmniejszyć swoje składki na ZUS nawet o 40%.

Przygotuj się na ryczałtowy ZUS

Warto podkreślić, że jest to jeden z elementów pakietu dla właścicieli mikrofirm, przygotowanego przez rząd. Właściciele dużych firm muszą przygotować się na to, że dla nich ryczałtowy ZUS w przyszłym roku pozostaje bez zmian.

Zmiany w działalności gospodarczej 2020

Zmiany w działalności gospodarczej 2020
Zmiany w działalności gospodarczej 2020

Jeśli chodzi o stawki PIT, to wchodzi nowy próg podatkowy o wysokości 17%. Dotyczy on także osób prowadzących działalność gospodarczą. Dwa pozostałe progi będą wynosić odpowiednio 18% oraz 22%. Warto także powiedzieć o tym, że w przyszłym roku PIT może być rozliczane ryczałtowo nawet jeśli przedsiębiorstwo osiągnie zysk dwóch milionów euro. Kwota zwiększyła się czterokrotnie w porównaniu do roku ubiegłego.

Zmiany dla przedsiębiorców 2020

Nowe prawo, który będzie obowiązywać w ogromnej większości od 1 stycznia 2020 roku, jest bardzo łaskawe, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, którzy prowadzili firmę co najmniej 2 miesiące w roku ubiegłym. Mogą oni skorzystać z bardzo atrakcyjnych przypisów. Po pierwsze, przedsiębiorcy będący także osobami fizycznymi, mogą w ciągu roku 2020 skorzystać z prawa do popełnienia błędu. Oznacza to, że w przypadku gdy powinie im się noga, zostaną oni jedynie pouczeni, oraz nie zostanie nałożona na nich kara administracyjna.

Korzystanie z energii na warunkach sprzed zmian

Korzystanie z energii na warunkach sprzed zmian
Korzystanie z energii na warunkach sprzed zmian

Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest oczywiście jak najszybsze naprawienie popełnionego błędu. Warto dodać także, że wchodząca w przyszłym roku w życie nowelizacja ustawy pozwala w końcu na wykonywanie rzemiosła w formie spółki. Nowe przepisy wprowadzają także przedłużenie terminu, w jakim właściciele mikroprzedsiębiorstw muszą złożyć oświadczenie umożliwiające korzystanie z energii na warunkach cenowych obowiązujących w roku 2018. Jest to bardzo ważne, szczególnie dla małych firm, w których każda oszczędność może decydować o ich istnieniu.

Na paragonie będzie musiał być NIP

Warto powiedzieć także parę słów o zmianie, która może być bardzo znacząca dla przedsiębiorców. Od tej pory na paragonie fiskalnym musi znajdować się NIP kupującego, przeciwnym wypadku sprzedawca nie może wystawić w oparciu o ten paragon fakturę VAT. Przedsiębiorców może także zainteresować indywidualny rachunek podatkowy, który będzie udostępniony każdemu płatnikowi. Przy pomocy tego rachunku można o wiele sprawniej i szybciej dokonywać wpłaty należności z tytułu podatku VAT, PIT oraz CIT oraz innych niepodatkowych należności, które będą stanowiły dochód Skarbu Państwa.

Podsumowanie

Zmiany dla przedsiębiorców nadchodzące w roku 2020
Zmiany dla przedsiębiorców nadchodzące w roku 2020

Podsumowując, zmiany dla przedsiębiorców nadchodzące w roku 2020, mogą okazać się szczególnie łaskawe dla małych i średnich przedsiębiorców. To oni z reguły byli skazani na ciągłą walkę o utrzymanie się na powierzchni, a to wszystko ze względu na bardzo wysokie składki, które co miesiąc musieli odprowadzać do budżetu państwa. Obecnie program pomocy dla nich jest coraz bardziej rozbudowany, a rząd zapowiada coraz to nowsze zmiany. W przyszłym roku na wsparcie małych i średnich firm z budżetu państwa ma być przeznaczony ponad 1 miliard złotych.

To nie jest ostateczna lista zmian

Konkrety tej pomocy nie są jeszcze dokładnie znane, można jednak spodziewać się, że środki w całości zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju firm tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują. Warto powiedzieć, że dla mikroprzedsiębiorców nawet najmniejsza zmiana może stanowić ogromną odmianę losu, dlatego warto z nadzieją oczekiwać zmian nadchodzących w przyszłym roku. Rząd zapowiada, że na nich się nie skończy, a program pomocy małym przedsiębiorcom w przyszłości będzie znacznie bardziej rozbudowany.

One comment

  1. W oczekiwaniu na efekty zmian dla przedsiębiorców w 2020 roku musimy uzbroić się zarówno w cierpliwość, ale również w dodatkowe zasoby finansowe. Postępująca inflacja, fala wzrostu opłat dla drobnych przedsiębiorców itp. sprawia iż, będziemy musieli zastanowić się nad opłacalnością wielu rozwiązań. Schematy kolorystyczne łazienek są niezbędne do uzyskania pożądanego wyglądu, wrażenia i designu w łazience lub prysznicu. Oderwij się od sztywnego projektu i dodaj koloru do swojego pokoju za pomocą tych odważnych i jasnych schematów kolorystycznych w łazience.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *