Zmiany dla przedsiębiorców w roku 2020

Zmiany dla przedsiębiorców w roku 2020. Co zmienić w firmie, aby być przygotowanym na 2020?

Rząd zapowiada, że zmiany dla przedsiębiorców 2020 mają być bardzo znaczące i znacznie ułatwić prowadzenie małej firmy w Polsce. Specjalny program rządowy, zapowiedziany już na etapie przedwyborczym, ma być ogromnym udogodnieniem dla mikroprzedsiębiorców, którzy do tej pory musieli borykać się z koniecznością płacenia bardzo wysokich składek, a to znacznie obciążało ich budżet i nie zawsze pozwalało na osiągnięcie zadowalających zysków.

Zmiany w ZUS 2020

Zmiany w ZUS 2020
Zmiany w ZUS 2020

Jeśli chodzi o zmiany w ZUS, rok 2020 ma być bardzo znaczący. W życie wchodzi bowiem program, Który ma przypominać znane wszystkim 500 plus – tyle, że w formie dla przedsiębiorców. Założenia tego programu są takie, że przedsiębiorcy, którzy nie osiągnęli w roku kalendarzowym przychodów przekraczających 10000 zł, otrzymują specjalną zus-owską ulgę do 500 złotych. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy do tej pory płacili co najmniej 1300 zł miesięcznie, mogą zmniejszyć swoje składki na ZUS nawet o 40%.

Przygotuj się na ryczałtowy ZUS

Warto podkreślić, że jest to jeden z elementów pakietu dla właścicieli mikrofirm, przygotowanego przez rząd. Właściciele dużych firm muszą przygotować się na to, że dla nich ryczałtowy ZUS w przyszłym roku pozostaje bez zmian.

Zmiany w działalności gospodarczej 2020

Zmiany w działalności gospodarczej 2020
Zmiany w działalności gospodarczej 2020

Jeśli chodzi o stawki PIT, to wchodzi nowy próg podatkowy o wysokości 17%. Dotyczy on także osób prowadzących działalność gospodarczą. Dwa pozostałe progi będą wynosić odpowiednio 18% oraz 22%. Warto także powiedzieć o tym, że w przyszłym roku PIT może być rozliczane ryczałtowo nawet jeśli przedsiębiorstwo osiągnie zysk dwóch milionów euro. Kwota zwiększyła się czterokrotnie w porównaniu do roku ubiegłego.

Zmiany dla przedsiębiorców 2020

Nowe prawo, który będzie obowiązywać w ogromnej większości od 1 stycznia 2020 roku, jest bardzo łaskawe, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, którzy prowadzili firmę co najmniej 2 miesiące w roku ubiegłym. Mogą oni skorzystać z bardzo atrakcyjnych przypisów. Po pierwsze, przedsiębiorcy będący także osobami fizycznymi, mogą w ciągu roku 2020 skorzystać z prawa do popełnienia błędu. Oznacza to, że w przypadku gdy powinie im się noga, zostaną oni jedynie pouczeni, oraz nie zostanie nałożona na nich kara administracyjna.

Korzystanie z energii na warunkach sprzed zmian

Korzystanie z energii na warunkach sprzed zmian
Korzystanie z energii na warunkach sprzed zmian

Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest oczywiście jak najszybsze naprawienie popełnionego błędu. Warto dodać także, że wchodząca w przyszłym roku w życie nowelizacja ustawy pozwala w końcu na wykonywanie rzemiosła w formie spółki. Nowe przepisy wprowadzają także przedłużenie terminu, w jakim właściciele mikroprzedsiębiorstw muszą złożyć oświadczenie umożliwiające korzystanie z energii na warunkach cenowych obowiązujących w roku 2018. Jest to bardzo ważne, szczególnie dla małych firm, w których każda oszczędność może decydować o ich istnieniu.

Na paragonie będzie musiał być NIP

Warto powiedzieć także parę słów o zmianie, która może być bardzo znacząca dla przedsiębiorców. Od tej pory na paragonie fiskalnym musi znajdować się NIP kupującego, przeciwnym wypadku sprzedawca nie może wystawić w oparciu o ten paragon fakturę VAT. Przedsiębiorców może także zainteresować indywidualny rachunek podatkowy, który będzie udostępniony każdemu płatnikowi. Przy pomocy tego rachunku można o wiele sprawniej i szybciej dokonywać wpłaty należności z tytułu podatku VAT, PIT oraz CIT oraz innych niepodatkowych należności, które będą stanowiły dochód Skarbu Państwa.

Podsumowanie

Zmiany dla przedsiębiorców nadchodzące w roku 2020
Zmiany dla przedsiębiorców nadchodzące w roku 2020

Podsumowując, zmiany dla przedsiębiorców nadchodzące w roku 2020, mogą okazać się szczególnie łaskawe dla małych i średnich przedsiębiorców. To oni z reguły byli skazani na ciągłą walkę o utrzymanie się na powierzchni, a to wszystko ze względu na bardzo wysokie składki, które co miesiąc musieli odprowadzać do budżetu państwa. Obecnie program pomocy dla nich jest coraz bardziej rozbudowany, a rząd zapowiada coraz to nowsze zmiany. W przyszłym roku na wsparcie małych i średnich firm z budżetu państwa ma być przeznaczony ponad 1 miliard złotych.

To nie jest ostateczna lista zmian

Konkrety tej pomocy nie są jeszcze dokładnie znane, można jednak spodziewać się, że środki w całości zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju firm tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują. Warto powiedzieć, że dla mikroprzedsiębiorców nawet najmniejsza zmiana może stanowić ogromną odmianę losu, dlatego warto z nadzieją oczekiwać zmian nadchodzących w przyszłym roku. Rząd zapowiada, że na nich się nie skończy, a program pomocy małym przedsiębiorcom w przyszłości będzie znacznie bardziej rozbudowany.

9 komentarzy

 1. W oczekiwaniu na efekty zmian dla przedsiębiorców w 2020 roku musimy uzbroić się zarówno w cierpliwość, ale również w dodatkowe zasoby finansowe. Postępująca inflacja, fala wzrostu opłat dla drobnych przedsiębiorców itp. sprawia iż, będziemy musieli zastanowić się nad opłacalnością wielu rozwiązań. Schematy kolorystyczne łazienek są niezbędne do uzyskania pożądanego wyglądu, wrażenia i designu w łazience lub prysznicu. Oderwij się od sztywnego projektu i dodaj koloru do swojego pokoju za pomocą tych odważnych i jasnych schematów kolorystycznych w łazience.

 2. Kiedy skupiasz całą swoją uwagę na najczęściej używanej części łazienki, kończy się to opłacalną, niskostresową renowacją prysznica, która pomaga Ci docenić przestrzeń, jak nigdy dotąd. Dzięki efektywnym usługom budowlano-konstrukcyjnym, które obecnie dostępne są na rynku można zakończyć renowację wanny w ciągu zaledwie jednego do dwóch dni!
  Warto się odważyć i dokonać zmian, a one sprawią, że poczujesz się zupełnie inaczej. Oby ze zmianami dotyczącymi kosztów działalności gospodarczej było podobnie. Nie chcemy aby wprowadziły nas one w negatywny nastrój i konieczność podejmowania nagłych decyzji.

 3. Jedna z bardzo istotnych zmian od 01.01.2020r.jest obowiązująca „Biała Lista” podatników umożliwiająca m.in. na potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki powinien zapłacić swojemu kontrahentowi. Opłacenie faktury na rachunek bankowy, który nie jest zgłoszony na białej liście skutkować będzie nie ujęciem w koszty uzyskania przychodu opłaconej faktury. Zgłoszone rachunki bankowe można sprawdzić za pośrednictwem wskazanej strony internetowej.

 4. Utrzymanie zdrowego stylu życia w trudnym świecie, w którym żyjemy, może być trudne. Jeśli jesteś w szkole lub dojeżdżasz do pracy lub opiekujesz się rodziną itp., czas pędzi bardzo szybko. Dbanie o swoje ciało i umysł może mieć wpływ na to, jak ogólnie jesteś zdrowy i jak dobrze sobie radzisz ze zmianami. Ćwiczenia, relaks i wystarczająca ilość odpoczynku pomogą ci lepiej i bardziej cieszyć się życiem. Dbanie o siebie może wymagać trochę więcej czasu i wysiłku, ale warto.

 5. Wszyscy wiemy, że ważne jest oszczędzanie na emeryturę. A jednak jest wielu ludzi, którzy nie mają ani grosza zaoszczędzonego. Czemu? Wiele z nich mówi mi, że po prostu nie wiedzą, jak zaoszczędzić na emeryturę ani od czego zacząć lub nie mają z czego odłożyć.

 6. Każdy z nas niezależnie od tego jakie zajęcie wykonuje potrzebuje czasem odrobiny wytchnienia. Najlepszym na to sposobem już od bardzo wielu lat jest oczywiście wypad za miasto. Zanim jednak spakujemy nasze rzezy i wyruszymy w wymarzoną podróż musimy najpierw zmierzyć się z kilkoma organizacyjnymi kwestiami.

 7. Łazienka skandynawska to jedna z najpopularniejszych propozycji na zaaranżowanie modnego wnętrza. Zaprojektowanie jej jest bardzo proste i przede wszystkim godne wykonania pewnego wysiłku. Przestrzeń w stylu skandynawskim jest bowiem nie tylko bardzo estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Oto krótki poradnik, który warto wykorzystać podczas projektowania wnętrza łazienki.

 8. Faktoring. Ile kosztuje oraz co wpływa na jego cenę. Krótki przewodnik http://www.akademiarozwojubiznesu.pl/faktoring-ile-kosztuje-oraz-co-wplywa-na-jego-cene-krotki-przewodnik/ Wokół faktoringu narosło przez lata wiele mitów. Jednym z nich jest wysoka cena. Przedsiębiorcy, a zwłaszcza ci, którym odmówiono kredytu w banku, przekonują się jednak, że nie jest to prawda. Zwłaszcza nowym firmom łatwiej uzyskać finansowanie pozabankowe, w którym kluczowym kryterium jest powtarzalność sprzedaży. W przypadku odroczonych terminów płatności za fakturę sięgających nawet 120 dni, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na faktoring. Z jakimi zatem kosztami powinni się liczyć?

 9. Prezentujemy firmę zajmującą się zarządzeniem należnościami głównie przedsiębiorstw handlowych, usługowych oraz chcących utrzymać płynność finansową. Na stronie serwisu znajdą Państwo szeroką ofertę usług, dowiedzą się co to jest faktoring eksportowy oraz na czym polega faktoring pełny. https://allie.pl/biznes,i,ekonomia/bibby,financial,s,556/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code